x

TABC high school basketball rankings

1 month 4 weeks 1 day ago Monday, December 30 2019 Dec 30, 2019 December 30, 2019 10:58 AM December 30, 2019 in Sports - AP - Texas

SUGAR LAND, Texas (AP) - Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Dec. 30:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 12-2; 2. Dickinson, 15-5; 3. South Grand Prairie, 14-4; 4. Waxahachie, 17-3; 5. Humble Atascocita, 17-3; 6. Killeen Ellison, 17-4; 7. Austin Westlake, 17-1; 8. Allen, 15-4; 9. Humble Summer Creek, 17-4; 10. Beaumont United, 17-2; 11. Galena Park North Shore, 18-2; 12. Richardson, 20-2; 13. DeSoto, 10-6; 14. Odessa Permian, 15-2; 15. Coppell, 16-3; 16. Mesquite Horn, 14-8; 17. Katy Morton Ranch, 11-8; 18. Austin Vandegrift, 17-2; 19. Los Fresnos, 19-1; 20. Prosper, 16-3; 21. Denton Guyer, 13-4; 22. North Crowley, 16-5; 23. SA Northside Brandeis, 15-2; 24. Waco Midway, 16-6; 25. Houston Eisenhower, 13-5.

Class 5A

1. Lancaster, 17-2; 2. SA Wagner, 17-4; 3. Alvin Shadow Creek, 13-2; 4. Fort Bend Hightower, 17-4; 5. Sulphur Springs, 15-6; 6. Port Arthur Memorial, 16-4; 7. FW Wyatt, 11-6; 8. Frisco Independence, 15-3; 9. Carrollton Smith, 13-0; 10. Austin LBJ, 14-5; 11. Burleson Centennial, 16-4; 12. Lewisville The Colony, 17-4; 13. Manvel, 12-6; 14. Frisco Memorial, 11-5; 15. Manor, 15-6; 16. Mansfield Timberview, 12-5; 17. Dallas South Oak Cliff, 13-4; 18. Dallas Kimball, 14-5; 19. Midlothian, 13-7; 20. Hutto, 18-3; 21. Red Oak, 9-8; 22. Brownsville Veterans Memorial, 14-2; 23. FW Brewer, 11-6; 24. EP Andress, 16-3; 25. CC Miller, 15-3.

Class 4A

1. Houston Yates, 7-4; 2. Dallas Lincoln, 9-11; 3. Dallas Carter, 14-7; 4. Decatur, 14-4; 5. Liberty Hill, 14-6; 6. Dallas Faith Family, 8-11; 7. FW Dunbar, 6-8; 8. Seminole, 13-7; 9. Argyle, 17-1; 10. La Marque, 18-6; 11. Waco Connally, 7-4; 12. Clint, 13-5; 13. Lubbock Estacado, 11-5; 14. Lamar Fulshear, 6-11; 15. Paris, 16-5; 16. Palestine, 15-6; 17. Dallas Pinkston, 6-13; 18. Silsbee, 6-10; 19. Waxahachie Life, 12-7; 20. China Spring, 16-6; 21. Fredericksburg, 18-0; 22. Celina, 13-6; 23. Pampa, 15-1; 24. Pleasanton, 19-3; 25. Krum, 14-6.

Class 3A

1. Dallas Madison, 5-11; 2. Crockett, 17-2; 3. SA Cole, 13-6; 4. Universal City Randolph, 15-2; 5. Peaster, 16-4; 6. Brock, 14-6; 7. Coldspring-Oakhurst, 17-4; 8. Hallettsville, 11-1; 9. CC London, 16-4; 10. Little River Academy, 12-6; 11. Abernathy, 9-3; 12. Shallowater, 14-4; 13. Aransas Pass, 10-7; 14. Santa Rosa, 11-6; 15. Atlanta, 15-4; 16. Grandview, 7-10; 17. Tatum, 10-9; 18. Childress, 12-5; 19. Malakoff, 10-4; 20. Van Alstyne, 12-6; 21. Diboll, 10-6; 22. Winnie East Chambers, 11-7; 23. Franklin, 13-8; 24. Commerce, 11-9; 25. Mineola, 11-7.

Class 2A

1. Martins Mill, 21-0; 2. Shelbyville, 17-2; 3. Grapeland, 17-1; 4. Hearne, 12-1; 5. Tenaha, 13-4; 6. Muenster, 10-1; 7. Gruver, 9-2; 8. Clarksville, 10-8; 9. Thorndale, 13-4; 10. Floydada, 13-3; 11. San Perlita, 15-6; 12. Post, 2-0; 13. Garrison, 16-2; 14. San Augustine, 4-2; 15. Dallardsville Big Sandy, 15-2; 16. McLeod, 17-2; 17. Poolville, 10-4; 18. Wheeler, 9-3; 19. Clarendon, 10-4; 20. Port Aransas, 11-10; 21. Gary, 19-3; 22. Stamford, 13-6; 23. Stinnett West Texas, 4-4; 24. Flatonia, 14-5; 25. Yorktown, 9-9.

Class 1A

1. La Rue La Poynor, 16-2; 2. Slidell, 9-6; 3. Graford, 14-5; 4. Gail Borden County, 13-2; 5. Paducah, 13-2; 6. Laneville, 10-6; 7. Texline, 12-4; 8. Jayton, 9-2; 9. Eula, 14-5; 10. Nazareth, 10-6; 11. Leggett, 16-3; 12. Mertzon Irion County, 12-0; 13. Lipan, 10-8; 14. Neches, 10-7; 15. Waelder, 15-7; 16. Dime Box, 10-6; 17. Moulton, 9-4; 18. Saltillo, 16-3; 19. Ector, 14-4; 20. Oakwood, 2-9; 21. Rankin, 3-4; 22. Earth Springlake, 12-3; 23. Calvert, 12-4; 24. Westbrook, 13-5; 25. Rocksprings, 7-3.

BOYS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Plano John Paul II, 24-1; 2. Dallas St. Mark’s, 13-4; 3. Houston Bellaire Episcopal, 14-6; 4. Tomball Concordia Lutheran, 18-6; 5. Arlington Oakridge, 21-1; 6. SA Antonian Prep, 22-6; 7. Midland Christian, 20-4; 8. Houston Christian, 17-7; 9. Houston St. John’s, 13-3; 10. Dallas Greenhill, 15-5.

TAPPS 5A

1. SA TMI Episcopal, 19-0; 2. Frisco Legacy Christian, 20-5; 3. Houston Westbury Christian, 13-9; 4. SA Holy Cross, 13-4; 5. Sugar Land Fort Bend Christian, 10-6; 6. FW Christian, 10-6; 7. Austin St. Michael’s, 11-8; 8. CC Incarnate Word, 16-5; 9. Dallas Christian, 13-9; 10. Victoria St. Joseph’s, 11-4.

TAPPS 4A

1. The Woodlands Christian, 13-3; 2. Arlington Grace Prep, 16-7; 3. Lubbock Trinity Christian, 9-6; 4. St. Thomas Episcopal, 6-4; 5. Colleyville Covenant, 9-5; 6. Shertz John Paul II, 10-1; 7. Austin Texas School for the Deaf, 8-2; 8. SA Lutheran, 14-6; 9. Kennedale Fellowship, 11-3; 10. Trinity Willow Park, 7-1.

TAPPS 3A

1. Dallas Yavneh, 15-3; 2. Marble Falls Faith, 10-1; 3. Denton Calvary, 15-7; 4. SA Castle Hills, 11-4; 5. Tomball Rosehill Christian, 12-6; 6. Midland Classical, 10-5; 7. New Braunfels Christian, 13-8; 8. FW Calvary, 7-7; 9. Texhoma Christian, 7-7; 10. The Woodlands Legacy Prep, 5-4.

TAPPS 2A

1. Huntsville Alpha Omega, 11-4; 2. Austin Waldorf, 12-2; 3. Conroe Covenant, 13-6; 4. Galveston O’Connell, 19-3; 5. Temple Holy Trinity, 12-5; 6. Lubbock All-Saints, 5-7; 7. Victoria Faith, 13-3; 8. Shiner St. Paul Catholic, 3-3; 9. FW Bethesda, 12-6; 10. Abilene Christian, 0-2.

TAPPS 1A

1. Lubbock Kingdom Prep, 12-0; 2. Alamo Macedonian, 14-6; 3. Dallas Tyler Street Christian, 5-2; 4. Baytown Christian, 6-3; 5. Longview Trinity, 6-2; 6. Amarillo Holy Cross, 7-3; 7. Kingwood The Covenant, 8-4; 8. Weatherford Christian, 8-6; 9. Houston Southwest Christian, 10-4; 10. DeSoto Canterbury Collegiate, 7-7.

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 15-3; 2. DeSoto, 14-1; 3. Cypress Creek, 23-0; 4. Cedar Hill, 18-6; 5. Arlington Martin, 21-4; 6. South Grand Prairie, 22-2; 7. Cypress Ranch, 15-1; 8. Cedar Park Vista Ridge, 15-3; 9. Cibolo Steele, 16-7; 10. Denton Guyer, 17-4; 11. Humble Summer Creek, 17-3; 12. Plano, 16-2; 13. Austin Westlake, 16-6; 14. Hurst Bell, 19-3; 15. Killeen Harker Heights, 18-2; 16. Humble Atascocita, 21-3; 17. Fort Bend Ridge Point, 10-5; 18. Edinburg, 22-2; 19. Plano East, 10-5; 20. Keller, 14-3; 21. Waco Midway, 12-5; 22. SA Northside Clark, 16-3; 23. Lake Travis, 13-6; 24. Comal Smithson Valley, 16-3; 25. Beaumont United, 13-3.

Class 5A

1. Amarillo, 19-0; 2. Cedar Park, 18-3; 3. CC Carroll, 16-3; 4. Red Oak, 15-4; 5. Fort Bend Hightower, 19-4; 6. Alvin Shadow Creek, 16-4; 7. Denton Braswell, 15-3; 8. Kerrville Tivy, 18-3; 9. CC Tuloso-Midway, 17-5; 10. Boerne Champion, 17-4; 11. Georgetown, 16-6; 12. Mansfield Timberview, 11-8; 13. CC Veterans Memorial, 18-6; 14. Bryan Rudder, 16-1; 15. WF Rider, 20-1; 16. Mont Belvieu Barbers Hill, 16-3; 17. McKinney North, 12-6; 18. Royse City, 15-5; 19. Waller, 16-1; 20. Magnolia West, 16-5; 21. SA Veterans Memorial, 15-7; 22. Brownsville Veterans, 19-5; 23. Lake Dallas, 15-3; 24. Frisco Liberty, 10-7; 25. Lubbock Monterey, 17-1.

Class 4A

1. Canyon, 16-1; 2. Argyle, 16-5; 3. Sour Lake Hardin-Jefferson, 15-7; 4. Beeville Jones, 19-2; 5. Decatur, 19-1; 6. Fairfield, 20-2; 7. Glen Rose, 17-5; 8. Brownsboro, 20-4; 9. Sunnyvale, 22-2; 10. Bullard, 20-4; 11. Bridgeport, 15-4; 12. El Campo, 15-2; 13. Hereford, 12-4; 14. Devine, 17-3; 15. San Elizario, 19-3; 16. Stephenville, 18-6; 17. Robstown, 20-1; 18. La Grange, 15-2; 19. Cuero, 13-4; 20. Houston Yates, 11-6; 21. Midlothian Heritage, 12-8; 22. Jasper, 18-3; 23. Waco Connally, 12-5; 24. Pleasant Grove, 12-3; 25. Rio Hondo, 15-2.

Class 3A

1. Shallowater, 22-0; 2. Mount Pleasant Chapel Hill, 17-2; 3. Tuscola Jim Ned, 20-3; 4. Idalou, 17-6; 5. Woodville, 18-4; 6. Poth, 15-3; 7. Canadian, 13-5; 8. Wall, 10-5; 9. Howe, 16-4; 10. Pottsboro, 18-4; 11. Odem, 17-6; 12. Schulenburg, 17-4; 13. Mineola, 15-4; 14. Ponder, 12-10; 15. Brock, 15-7; 16. Franklin, 9-3; 17. Edgewood, 14-4; 18. Brownfield, 17-2; 19. Grandview, 17-4; 20. Winnsboro, 12-5; 21. Denver City, 10-4; 22. Malakoff, 10-4; 23. Bishop, 12-2; 24. Hitchcock, 12-3; 25. Luling, 13-6.

Class 2A

1. Martins Mill, 22-0; 2. Vega, 22-0; 3. Woden, 21-0; 4. Gruver, 13-1; 5. Panhandle, 18-3; 6. Mason, 17-2; 7. San Saba, 21-2; 8. Wellington, 17-5; 9. Grapeland, 17-5; 10. Muenster, 18-3; 11. Snook, 14-3; 12. Collinsville, 13-3; 13. Haskell, 16-3; 14. Hawkins, 17-0; 15. Era, 14-7; 16. Centerville, 15-4; 17. Alvord, 13-3; 18. Santo, 13-7; 19. Goldthwaite, 16-4; 20. Poolville, 10-3; 21. Kerens, 12-7; 22. Falls City, 14-6; 23. Douglass, 14-4; 24. Marlin, 11-4; 25. Farwell, 14-6.

Class 1A

1. Nazareth, 11-7; 2. Huckabay, 16-0; 3. Ropesville, 15-0; 4. Dodd City, 19-3; 5. Lipan, 17-3; 6. Lenorah Grady, 17-3; 7. Whiteface, 13-5; 8. Moulton, 12-4; 9. Eula, 17-5; 10. Ackerly Sands, 17-3; 11. New Home, 15-4; 12. Rocksprings, 15-5; 13. La Rue La Poynor, 15-5; 14. Hermleigh, 13-7; 15. Blackwell, 18-5; 16. Saltillo, 17-7; 17. Westbrook, 14-5; 18. Slidell, 16-4; 19. Brookesmith, 14-3; 20. Chireno, 15-7; 21. Lorenzo, 9-2; 22. Tilden McMullen County, 14-2; 23. Abbott, 12-0; 24. Morton, 12-3; 25. Veribest, 11-6.

GIRLS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Houston The Village, 20-1; 2. Plano John Paul II, 17-3; 3. Argyle Liberty Christian, 21-1; 4. Dallas Bishop Lynch, 14-6; 5. FW All Saints Episcopal, 17-0; 6. Plano Prestonwood Christian, 8-8; 7. Houston Episcopal, 12-3; 8. Concordia Lutheran, 17-11; 9. Houston St. Agnes, 9-9; 10. SA Antonian, 7-7.

TAPPS 5A

1. Corpus Christi Incarnate Word, 14-4; 2. FW Southwest Christian, 14-6; 3. Mesquite Dallas Christian, 7-8; 4. Tyler Grace Community Christian, 8-6; 5. Austin Hyde Park, 13-3; 6. Austin Regents, 6-5; 7. Frisco Legacy Christian, 13-6; 8. Victoria St. Joseph, 13-5; 9. FW Christian, 7-10; 10. Houston Lutheran South, 9-5.

TAPPS 4A

1. Austin Texas School for the Deaf, 15-0; 2. Boerne Geneva, 12-2; 3. The Woodlands Christian, 10-4; 4. Lubbock Christian, 15-4; 5. Waco Reicher, 12-9; 6. Dallas Shelton, 5-1; 7. Lubbock Trinity Christian, 0-0; 8. Houston Lutheran North, 8-6; 9. SA Lutheran HS, 10-6; 10. Schertz John Paul II Catholic, 7-7.

TAPPS 3A

1. Midland Classical, 13-4; 2. Hallettsville Sacred Heart Catholic, 14-4; 3. Tomball Rosehill Christian, 10-5; 4. Round Rock Christian, 9-0; 5. Beaumont Legacy Christian, 7-6; 6. Marble Falls Faith, 9-1; 7. The Woodlands Legacy Prep, 12-11; 8. Sherman Texoma Christian, 11-6; 9. FW Lake Country Christian, 0-0; 10. FW Calvary Christian, 5-7.

TAPPS 2A

1. Lubbock Southcrest, 6-1; 2. Austin Waldorf, 6-0; 3. Muenster Sacred Heart, 9-6; 4. Shiner St. Paul, 4-3; 5. Longview Christian Heritage, 12-6; 6. Plano Coram Deo, 8-8; 7. FW Bethesda Christian, 8-5; 8. Victoria Faith, 9-7; 9. Bryan Allen, 8-3; 10. Conroe Covenant Christian, 4-4.

TAPPS 1A

1. SA Legacy, 6-1; 2. Universal City 1st Baptist, 6-2; 3. Lubbock Kingdom Prep, 6-4; 4. WF Notre Dame Catholic, 4-3; 5. Alamo Macedonian, 9-5; 6. Palmhurst Faith, 8-3; 7. Kingwood Covenant Prep, 6-7; 8. Edinburg Harvest, 7-1; 9. Longview Trinity, 8-5; 10. Weatherford Christian, 7-4.

Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

More News

Radar
7 Days