x

TABC high school basketball rankings

1 year 1 week 1 day ago Monday, January 20 2020 Jan 20, 2020 January 20, 2020 1:09 PM January 20, 2020 in Sports - AP - Texas

SUGAR LAND, Texas (AP) - Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Jan. 20:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 18-2; 2. Dickinson, 19-5; 3. Humble Summer Creek, 24-4; 4. Killeen Ellison, 23-4; 5. Austin Westlake, 24-1; 6. Allen, 20-4; 7. Humble Atascocita, 23-4; 8. Beaumont United, 22-2; 9. Galena Park North Shore, 24-2; 10. Grand Prairie, 17-1; 11. Waxahachie, 21-4; 12. Richardson, 24-2; 13. Odessa Permian, 19-2; 14. South Grand Prairie, 19-5; 15. Katy Morton Ranch, 16-8; 16. Austin Vandegrift, 22-2; 17. Prosper, 20-4; 18. Coppell, 20-4; 19. Denton Guyer, 16-4; 20. SA Northside Brandeis, 20-2; 21. Spring Westfield, 21-3; 22. DeSoto, 12-9; 23. Los Fresnos, 21-3; 24. Lewisville, 15-11; 25. North Crowley, 20-6.

Class 5A

1. Lancaster, 21-2; 2. Alvin Shadow Creek, 18-2; 3. Fort Bend Hightower, 20-5; 4. Port Arthur Memorial, 21-4; 5. FW Wyatt, 16-6; 6. SA Wagner, 21-5; 7. Carrollton Smith, 18-0; 8. Austin LBJ, 19-5; 9. Sulphur Springs, 18-7; 10. Dallas South Oak Cliff, 17-6; 11. Dallas Kimball, 17-6; 12. Midlothian, 17-7; 13. Hutto, 24-3; 14. Crowley, 14-11; 15. Brownsville Veterans Memorial, 19-2; 16. Red Oak, 14-11; 17. Burleson Centennial, 20-5; 18. EP Andress, 20-3; 19. Mansfield Timberview, 16-7; 20. WF Rider, 21-4; 21. Greenville, 24-4; 22. Manor, 17-8; 23. Frisco Independence, 18-5; 24. CC Ray, 16-4; 25. Manvel, 16-9.

Class 4A

1. Houston Yates, 12-4; 2. Dallas Carter, 17-7; 3. Dallas Lincoln, 12-12; 4. Decatur, 18-6; 5. Dallas Faith Family, 11-12; 6. La Marque, 23-6; 7. FW Dunbar, 10-9; 8. Seminole, 15-9; 9. Argyle, 22-2; 10. Liberty Hill, 16-7; 11. Waco Connally, 11-4; 12. Clint, 16-5; 13. Lubbock Estacado, 17-5; 14. Silsbee, 13-11; 15. Waxahachie Life, 19-8; 16. Fredericksburg, 24-0; 17. Pleasanton, 23-3; 18. Celina, 16-6; 19. China Spring, 19-7; 20. Stafford, 17-9; 21. Lamar Fulshear, 10-13; 22. Paris, 19-8; 23. Salado, 16-7; 24. Alvarado, 22-4; 25. Krum, 15-8.

Class 3A

1. Dallas Madison, 10-11; 2. Crockett, 21-2; 3. SA Cole, 18-6; 4. Peaster, 21-4; 5. Coldspring-Oakhurst, 23-4; 6. Universal City Randolph, 19-3; 7. Brock, 19-7; 8. Hallettsville, 19-2; 9. CC London, 20-4; 10. Little River Academy, 19-6; 11. Shallowater, 19-4; 12. Abernathy, 14-4; 13. Aransas Pass, 19-8; 14. Santa Rosa, 17-6; 15. Atlanta, 20-4; 16. Grandview, 12-10; 17. Tatum, 15-8; 18. Malakoff, 15-4; 19. Van Alstyne, 17-6; 20. Childress, 17-6; 21. Diboll, 14-6; 22. Winnie East Chambers, 16-7; 23. Commerce, 16-9; 24. Mineola, 15-7; 25. Franklin, 16-10.

Class 2A

1. Martins Mill, 25-0; 2. Shelbyville, 22-2; 3. Grapeland, 23-1; 4. Hearne, 16-1; 5. Tenaha, 17-5; 6. Muenster, 14-2; 7. Gruver, 16-4; 8. McLeod, 22-2; 9. Thorndale, 18-4; 10. Floydada, 17-4; 11. San Perlita, 17-9; 12. Clarksville, 13-9; 13. Garrison, 20-3; 14. Post, 8-2; 15. Dallardsville Big Sandy, 18-4; 16. Port Aransas, 17-10; 17. Clarendon, 14-6; 18. Poolville, 16-9; 19. Flatonia, 18-6; 20. Yorktown, 14-10; 21. Stamford, 16-7; 22. Wheeler, 10-7; 23. San Augustine, 8-4; 24. Wolfe City, 19-7; 25. Gary, 21-5.

Class 1A

1. La Rue La Poynor, 21-2; 2. Slidell, 18-7; 3. Graford, 18-6; 4. Gail Borden County, 18-2; 5. Paducah, 16-3; 6. Laneville, 16-5; 7. Nazareth, 14-7; 8. Jayton, 18-2; 9. Eula, 18-5; 10. Texline, 16-5; 11. Leggett, 18-6; 12. Mertzon Irion County, 20-0; 13. Waelder, 21-6; 14. Neches, 12-8; 15. Dime Box, 14-6; 16. Lingleville, 19-3; 17. Lipan, 15-9; 18. Moulton, 13-7; 19. Saltillo, 21-4; 20. Ector, 18-5; 21. Calvert, 15-4; 22. Westbrook, 18-5; 23. New Home, 15-9; 24. Springlake Earth, 14-5; 25. Rankin, 7-5.

BOYS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Plano John Paul II, 29-1; 2. Dallas St. Mark’s, 19-4; 3. Midland Christian, 25-4; 4. SA Antonian Prep, 26-7; 5. Houston St. John’s, 18-4; 6. SA St. Mary’s Hall, 21-6; 7. Austin St. Stephen’s, 16-10; 8. Arlington Oakridge, 22-2; 9. Houston Christian, 21-8; 10. Bellaire Episcopal, 17-9.

TAPPS 5A

1. Frisco Legacy Christian, 23-5; 2. Houston Westbury Christian, 16-9; 3. SA TMI Episcopal, 24-3; 4. Victoria St. Joseph, 15-5; 5. Grapevine Faith Christian, 18-8; 6. Sugar Land Fort Bend Christian, 13-7; 7. FW Christian, 14-8; 8. Dallas Christian, 16-9; 9. SA Holy Cross, 17-8; 10. Bullard Brook Hill, 12-5.

TAPPS 4A

1. The Woodlands Christian, 18-6; 2. Arlington Grace Prep, 19-7; 3. Colleyville Covenant Christian, 17-8; 4. Shertz John Paul II, 15-3; 5. St. Thomas Episcopal, 11-5; 6. Lubbock Trinity Christian, 14-11; 7. Flower Mound Coram Deo, 25-7; 8. SA Lutheran, 19-9; 9. Waco Vanguard, 8-5; 10. Midland Trinity, 11-2.

TAPPS 3A

1. Dallas Yavneh, 20-3; 2. Marble Falls Faith, 15-2; 3. Midland Classical, 18-5; 4. SA Castle Hills, 16-6; 5. Denton Calvary, 17-9; 6. Bryan Brazos Christian, 13-8; 7. Tomball Rosehill Christian, 15-7; 8. New Braunfels Christian, 17-12; 9. Texoma Christian, 11-11; 10. Watauga Harvest, 9-8.

TAPPS 2A

1. Huntsville Alpha Omega, 19-6; 2. Conroe Covenant, 18-9; 3. Galveston O’Connell, 24-4; 4. Temple Holy Trinity, 16-6; 5. Austin Waldorf, 14-7; 6. FW Bethesda, 16-6; 7. Victoria Faith, 18-8; 8. Shiner St. Paul Catholic, 8-5; 9. Lubbock All-Saints, 10-11; 10. Bryan St. Joseph, 8-9.

TAPPS 1A

1. Lubbock Kingdom Prep, 17-4; 2. Baytown Christian, 10-5; 3. Dallas Tyler Street Christian, 7-3; 4. Alamo Macedonian, 16-7; 5. Longview Trinity, 10-3; 6. Weatherford Christian, 11-7; 7. Waco Eagle Christian, 15-9; 8. Amarillo Holy Cross, 12-4; 9. Houston Southwest Christian, 12-5; 10. WF Notre Dame, 10-9.

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 25-3; 2. DeSoto, 23-2; 3. Cypress Creek, 28-0; 4. Arlington Martin, 26-4; 5. South Grand Prairie, 27-2; 6. Cedar Hill, 22-7; 7. Denton Guyer, 23-4; 8. Humble Atascocita, 26-3; 9. Cypress Ranch, 23-3; 10. Humble Summer Creek, 22-4; 11. Plano, 23-4; 12. Austin Westlake, 22-6; 13. Hurst Bell, 23-3; 14. Cibolo Steele, 20-8; 15. Keller, 21-4; 16. Killeen Harker Heights, 22-5; 17. Beaumont United, 22-4; 18. Garland Sachse, 20-6; 19. Cedar Park Vista Ridge, 20-6; 20. Lake Travis, 20-8; 21. SA Reagan, 20-7; 22. League City Clear Springs, 22-6; 23. Killeen Ellison, 19-8; 24. Converse Judson, 21-8; 25. Katy Tompkins, 26-3.

Class 5A

1. Amarillo, 26-2; 2. Cedar Park, 23-3; 3. Red Oak, 19-6; 4. CC Carroll, 24-4; 5. Alvin Shadow Creek, 22-4; 6. Mansfield Timberview, 19-8; 7. Fort Bend Hightower, 23-5; 8. Denton Braswell, 21-4; 9. CC Veterans Memorial, 23-6; 10. Georgetown, 21-8; 11. Royse City, 20-5; 12. SA Veterans Memorial, 20-7; 13. WF Rider, 23-1; 14. Kerrville Tivy, 23-4; 15. Mont Belvieu Barbers Hill, 24-4; 16. Brownsville Veterans, 24-5; 17. Frisco Liberty, 17-9; 18. Lubbock Monterey, 25-3; 19. Lake Dallas, 17-4; 20. Jacksonville, 16-8; 21. CC Tuloso-Midway, 20-6; 22. Bryan Rudder, 24-3; 23. Pflugerville Connally, 20-9; 24. EP Andress, 20-4; 25. CC Flour Bluff, 18-8.

Class 4A

1. Canyon, 23-1; 2. Argyle, 22-5; 3. Sour Lake Hardin-Jefferson, 21-8; 4. Beeville Jones, 24-2; 5. Fairfield, 23-3; 6. Sunnyvale, 27-2; 7. Bullard, 2-4; 8. San Elizario, 23-3; 9. La Grange, 23-3; 10. Decatur, 24-3; 11. Bridgeport, 20-5; 12. Glen Rose, 22-5; 13. Houston Yates, 12-6; 14. Jasper, 25-5; 15. Hereford, 18-6; 16. Stephenville, 21-8; 17. Hidalgo, 26-4; 18. Dallas Lincoln, 16-7; 19. Dallas Pinkston, 19-5; 20. Brownsboro, 22-6; 21. Houston Yates, 15-6; 22. Robstown, 23-3; 23. CC West Oso, 15-9; 24. Fredericksburg, 21-8; 25. Devine, 20-5.

Class 3A

1. Shallowater, 25-0; 2. Mount Pleasant Chapel Hill, 22-2; 3. Tuscola Jim Ned, 25-3; 4. Idalou, 22-1; 5. Woodville, 23-4; 6. Wall, 15-7; 7. Schulenburg, 22-4; 8. Odem, 22-6; 9. Mineola, 20-4; 10. Pottsboro, 20-5; 11. Ponder, 17-10; 12. Brock, 20-7; 13. Luling, 18-6; 14. Poth, 18-4; 15. Edgewood, 21-5; 16. Grandview, 22-4; 17. Winnsboro, 19-6; 18. Bells, 21-5; 19. Canadian, 18-6; 20. Howe, 19-5; 21. Jarrell, 20-7; 22. Hitchcock, 17-4; 23. Little River Academy, 16-9; 24. Cisco, 19-6; 25. Aransas Pass, 17-7.

Class 2A

1. Martins Mill, 27-0; 2. Vega, 26-0; 3. Woden, 27-0; 4. Gruver, 20-2; 5. San Saba, 27-2; 6. Grapeland, 22-5; 7. Mason, 22-3; 8. Wellington, 21-5; 9. Panhandle, 21-4; 10. Haskell, 21-3; 11. Era, 18-8; 12. Goldthwaite, 21-4; 13. Collinsville, 21-6; 14. Muenster, 23-4; 15. Santo, 17-8; 16. Marlin, 16-4; 17. Farwell, 19-7; 18. Centerville, 19-7; 19. Snook, 20-5; 20. Alvord, 16-5; 21. Douglass, 19-5; 22. Port Aransas, 19-8; 23. Falls City, 18-7; 24. Gladewater Union Grove, 16-6; 25. Kerens, 18-8.

Class 1A

1. Nazareth, 19-8; 2. Dodd City, 23-4; 3. Lipan, 22-3; 4. Ropesville, 21-2; 5. Huckabay, 22-3; 6. Whiteface, 19-5; 7. Ackerly Sands, 23-3; 8. New Home, 20-4; 9. Moulton, 17-7; 10. Hermleigh, 18-7; 11. Eula, 21-6; 12. Rocksprings, 15-5; 13. Saltillo, 21-7; 14. Westbrook, 17-7; 15. Slidell, 21-4; 16. Brookesmith, 18-3; 17. Tilden McMullen County, 20-2; 18. Abbott, 17-0; 19. Chireno, 18-9; 20. Gail Borden County, 10-4; 21. Lenorah Grady, 19-5; 22. Veribest, 16-8; 23. Blackwell, 22-6; 25. La Rue La Poynor, 20-6; 25. Lorenzo, 16-8.

GIRLS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Houston The Village, 26-3; 2. Plano John Paul II, 25-3; 3. FW All Saints Episcopal, 23-0; 4. Argyle Liberty Christian, 27-2; 5. Dallas Bishop Lynch, 16-11; 6. Plano Prestonwood Christian, 12-9; 7. Concordia Lutheran, 24-12; 8. Houston St. Agnes, 13-12; 9. Houston Episcopal, 15-4; 10. SA Antonian, 14-17.

TAPPS 5A Private School

1. FW Southwest Christian, 15-6; 2. CC Incarnate Word, 22-8; 3. Mesquite Dallas Christian, 12-10; 4. Victoria St. Joseph, 19-6; 5. Austin Hyde Park, 15-6; 6. Tyler Grace Community Christian, 9-9; 7. Austin Regents, 10-8; 8. Frisco Legacy Christian, 16-7; 9. Houston Lutheran South, 10-5; 10. Houston Second Baptist, 7-11.

TAPPS 4A Private School

1. Austin Texas School for the Deaf, 24-2; 2. Boerne Geneva, 17-2; 3. Lubbock Christian, 15-4; 4. Dallas Shelton, 12-1; 5. Kennedale Fellowship, 18-7; 6. The Woodlands Christian, 11-6; 7. Flower Mound Coram Deo, 17-8; 8. Waco Reicher, 13-10; 9. Lubbock Trinity Christian, 11-7; 10. Schertz John Paul II Catholic, 12-8.

TAPPS 3A

1. Midland Classical, 18-4; 2. Round Rock Christian, 15-1; 3. Hallettsville Sacred Heart Catholic, 18-7; 4. Marble Falls Faith, 15-3; 5. Tomball Rosehill Christian, 16-8; 6. Waco Live Oak Classical, 14-7; 7. Beaumont Legacy Christian, 11-6; 8. Sherman Texoma Christian, 16-8; 9. The Woodlands Legacy Prep, 14-12; 10. Dallas Lutheran, 9-9.

TAPPS 2A

1. Austin Waldorf, 20-2; 2. Lubbock Southcrest, 11-2; 3. Muenster Sacred Heart, 11-10; 4. Shiner St. Paul Catholic, 8-3; 5. Longview Christian Heritage, 16-7; 6. FW Bethesda, 11-6; 7. Bryan Allen, 10-4; 8. Plano Coram Deo, 11-10; 9. Victoria Faith, 14-10; 10.Conroe Covenant Christian, 8-6.

TAPPS 1A

1. San Antonio Legacy, 13-5; 2. Lubbock Kingdom Prep, 12-11; 3. Universal City 1st Baptist, 8-2; 4. Alamo Macedonian, 10-5; 5. Palmhurst Faith Christian, 9-3; 6. WF Notre Dame, 7-5; 7. Weatherford Christian, 8-4; 8. Kingwood Covenant Prep, 8-8; 9. Edinburg Harvest, 7-2; 10. San Angelo Cornerstone, 13-9.

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

More News

Radar
7 Days