x

TABC high school basketball rankings

5 months 2 weeks 4 days ago Monday, December 09 2019 Dec 9, 2019 December 09, 2019 3:29 PM December 09, 2019 in Sports - AP - Texas

SUGAR LAND, Texas (AP) - Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Dec. 9:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 6-2; 2. Humble Summer Creek, 11-3; 3. Beaumont United, 9-1; 4. Allen, 10-2; 5. Waxahachie, 11-2; 6. Denton Guyer, 8-2; 7. Humble Atascocita, 12-2; 8. Galena Park North Shore, 8-1; 9. Killeen Ellison, 10-4; 10. Austin Westlake, 13-1; 11. Austin Bowie, 12-0; 12. Houston Sam Houston, 9-3; 13. Dickinson, 5-4; 14. Katy Morton Ranch, 9-5; 15. Fort Bend Travis, 9-1; 16. Mesquite Horn, 11-3; 17. Lewisville, 7-5; 18. Arlington Bowie, 10-1; 19. DeSoto, 6-3; 20. Richardson, 13-2; 21. Los Fresnos, 9-0; 22. Austin Vandegrift, 10-2; 23. SA Northside Brandeis, 12-1; 24. Hurst Bell, 10-2; 25. South Grand Prairie, 7-2.

Class 5A

1. Lancaster, 7-2; 2. SA Wagner, 8-2; 3. Sulphur Springs, 8-2; 4. Mansfield Timberview, 10-3; 5. Alvin Shadow Creek, 10-2; 6. Manor, 8-2; 7. Manvel, 9-4; 8. Port Arthur Memorial, 7-2; 9. FW Wyatt, 7-3; 10. Fort Bend Hightower, 7-4; 11. Burleson Centennial, 9-2; 12. Red Oak, 7-2; 13. Frisco Memorial, 6-2; 14. Lewisville The Colony, 9-1; 15. Carrollton Smith, 8-0; 16. Frisco Independence, 7-3; 17. Dallas South Oak Cliff, 9-3; 18. Midlothian, 7-5; 19. FW Brewer, 6-4; 20. Dallas Highland Park, 4-3; 21. Dallas Kimball, 7-3; 22. Austin LBJ, 7-2; 23. Brownsville Veterans Memorial, 9-1; 24. CC Miller, 6-2; 25. CC Ray, 6-2.

Class 4A

1. Houston Yates, 4-4; 2. Dallas Faith Family, 3-7; 3. Liberty Hill, 6-3; 4. Argyle, 8-0; 5. Dallas Carter, 8-4; 6. Decatur, 5-4; 7. FW Dunbar, 4-5; 8. Silsbee, 1-6; 9. Dallas Lincoln, 3-6; 10. La Marque, 9-2; 11. Waco Connally, 0-0; 12. Clint, 6-2; 13. Lamar Fulshear, 4-7; 14. WF Hirschi, 6-2; 15. Lubbock Estacado, 2-3; 16. Palestine, 5-4; 17. Pleasanton, 13-2; 18. Paris, 7-2; 19. Waxahachie Life, 6-4; 20. Taylor, 5-3; 21. China Spring, 7-2; 22. Dallas Pinkston, 3-5; 23. Pampa, 8-0; 24. Burkburnett, 6-3; 25. Sinton, 6-5.

Class 3A

1. Dallas Madison, 1-8; 2. Brock, 7-2; 3. SA Cole, 7-5; 4. Universal City Randolph, 5-2; 5. Crockett, 6-1; 6. Shallowater, 6-1; 7. Coldspring-Oakhurst, 7-1; 8. Peaster, 5-2; 9. Grandview, 1-7; 10. Winnie East Chambers, 2-3; 11. Tatum, 2-3; 12. Santa Rosa, 3-4; 13. Atlanta, 4-3; 14. Abernathy, 0-1; 15. Malakoff, 2-2; 16. Hallettsville, 1-1; 17. Mineola, 4-3; 18. Childress, 5-3; 19. Commerce, 4-4; 20. CC London, 6-1; 21. Aransas Pass, 7-3; 22. Franklin, 6-2; 23. Marion, 2-4; 24. Van Alstyne, 4-4; 25. Little River Academy, 4-3.

Class 2A

1. Shelbyville, 8-0; 2. Grapeland, 5-0; 3. Martins Mill, 9-0; 4. Hearne, 5-1; 5. Tenaha, 6-1; 6. Muenster, 0-0; 7. Gruver, 1-2; 8. Clarksville, 3-3; 9. Thorndale, 5-1; 10. Floydada, 8-3; 11. San Perlita, 8-1; 12. Post, 0-0; 13. Broaddus, 6-0; 14. Wheeler, 4-0; 15. Flatonia, 4-1; 16. Poolville, 6-2; 17. Dallardsville Big Sandy, 9-0; 18. Big Sandy, 3-2; 19. McLeod, 3-0; 20. Port Aransas, 6-6; 21. San Augustine, 0-0; 22. Stamford, 5-1; 23. Tahoka, 3-4; 24. Panhandle, 4-2; 25. Yorktown, 3-5.

Class 1A

1. Slidell, 5-3; 2. Graford, 9-2; 3. Jayton, 1-0; 4. La Rue La Poynor, 10-0; 5. Oakwood, 0-0; 6. Gail Borden County, 3-0; 7. Nazareth, 5-2; 8. Laneville, 6-0; 9. Texline, 7-2; 10. Eula, 7-2; 11. New Home, 5-3; 12. Paducah, 3-2; 13. Neches, 5-4; 14. Lipan, 7-4; 15. Leggett, 7-2; 16. Rocksprings, 4-2; 17. Mertzon Irion County, 5-0; 18. Moulton, 6-1; 19. Rankin, 0-0; 20. Saltillo, 6-3; 21. Earth Springlake, 5-0; 22. Ector, 6-2; 23. Nordheim, 5-2; 24. Dime Box, 5-2; 25. Waelder, 4-5.

BOYS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Dallas St. Mark’s, 8-2; 2. Plano John Paul II, 15-1; 3. Arlington Oakridge, 12-0; 4. Tomball Concordia Lutheran, 16-3; 5. Midland Christian, 13-2; 6. Dallas Bishop Lynch, 14-4; 7. SA Antonian Prep, 12-6; 8. Houston Bellaire Episcopal, 8-4; 9. Houston Village School, 14-2; 10. Houston Christian, 11-5.

TAPPS 5A

1. Frisco Legacy Christian, 11-3; 2. SA TMI Episcopal, 12-0; 3. Houston Westbury Christian, 7-6; 4. SA Holy Cross, 10-3; 5. Austin St. Michaels, 10-5; 6. FW Christian, 7-4; 7. Sugar Land Fort Bend Christian, 7-4; 8. Tyler Bishop Gorman, 6-4; 9. CC Incarnate Word, 10-5; 10. Grapevine Faith Christian, 8-6.

TAPPS 4A

1. The Woodlands Christian Academy; 2. Lubbock Trinity Christian; 3. St. Thomas Episcopal; 4. Flower Mound Coram Deo; 5. Arlington Grace Prep; 6. Colleyville Covenant; 7. Waco Vanguard; 8. Lubbock Christian; 9. Kennedale Fellowship; 10. Tyler All Saints.

TAPPS 3A

1. Dallas Yavneh; 2. Kerrville Our Lady of the Hills; 3. Denton Calvary; 4. Tomball Rosehill; 5. New Braunfels Christian; 6. FW Calvary; 7. SA Castle Hills; 8. Central Texas Christian School Temple; 9. Dallas Lutheran; 10. Watagua Harvest.

TAPPS 2A

1. Huntsville Alpha Omega, 7-3; 2. Austin Waldorf, 9-1; 3. Conroe Covenant, 11-3; 4. Abilene Christian, 0-0; 5. Bryan Allen Academy, 1-2; 6. Lubbock All-Saints, 2-2; 7. Temple Holy Trinity, 7-1; 8. Galveston O’Connell, 9-2; 9. Shiner St. Paul, 0-0; 10. Dallas First Baptist, 0-0.

TAPPS 1A

1. Lubbock Kingdom Prep, 5-0; 2. Dallas Tyler Street Christian, 2-0; 3. Alamo Macedonian, 8-4; 4. Longview Trinity, 3-2; 5. Baytown Christian, 2-1; 6. Kingwood The Covenant, 8-3; 7. Weatherford Christian, 5-2; 8. Amarillo Holy Cross, 5-2; 9. WF Wichita Christian, 1-2; 10. Spring Founders Christian, 6-9.

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. DeSoto, 9-0; 2. Duncanville, 12-3; 3. Cypress Creek, 15-0; 4. South Grand Prairie, 18-1; 5. Austin Westlake, 13-4; 6. Denton Guyer, 10-2; 7. Plano, 14-1; 8. Cedar Park Vista Ridge, 11-3; 9. Cedar Hill, 13-3; 10. Waco Midway, 10-4; 11. SA Northside Brandeis, 13-2; 12. Arlington Martin, 13-3; 13. Humble Summer Creek, 10-2; 14. Cypress Ranch, 12-1; 15. Humble Atascocita, 13-2; 16. Irving MacArthur, 7-4; 17. Hurst Bell, 11-3; 18. Cibolo Steele, 12-6; 19. Killeen Harker Heights, 15-2; 20. Fort Bend Ridge Point, 8-4; 21. Edinburg, 17-2; 22. Plano East, 10-4; 23. Keller, 10-3; 24. San Marcos, 14-3; 25. Austin Vandegrift, 16-5.

Class 5A

1. Amarillo, 14-0; 2. Cedar Park, 17-2; 3. Fort Bend Hightower, 13-2), 1-0; 4. Alvin Shadow Creek, 11-2; 5. Denton Braswell, 11-1; 6. Kerrville Tivy, 11-2), 1-0; 7. Lewisville The Colony, 7-2; 8. Royse City, 10-4; 9. Mansfield Timberview, 8-6; 10. CC Carroll, 11-3; 11. Red Oak, 9-3; 12. Frisco Centennial, 10-4), 2-0; 13. FW Chisholm Trail, 9-1; 14. Manvel, 8-3; 15. CC Veterans Memorial, 16-6; 16. Mansfield Summit, 9-4; 17. WF Rider, 15-0; 18. Montvieu Barbers Hill, 13-2; 19. Magnolia West, 14-4; 20. CC Tuloso-Midway, 8-2; 21. Boerne Champion, 10-4; 22. Georgetown, 12-5; 23. SA Veterans Memorial, 11-7; 24. Brownsville Veterans, 12-5; 25. Frisco Lebanon Trial, 8-5.

Class 4A

1. Argyle, 8-3; 2. Canyon, 12-1; 3. Decatur, 12-0; 4. Glen Rose, 10-1; 5. Fairfield, 9-1; 6. Sunnyvale, 12-0; 7. Sour Lake Hardin-Jefferson, 10-6; 8. Bridgeport, 11-1; 9. Bullard, 14-2; 10. Beeville Jones, 9-2; 11. Dallas Lincoln, 6-5; 12. Liberty Hill, 5-4; 13. Brownsboro, 11-3; 14. Hereford, 6-2; 15. Stephenville, 8-2; 16. El Campo, 8-1; 17. Devine, 12-2; 18. Waco Connally, 11-2; 19. Pleasanton, 9-2; 20. San Elizario, 9-1; 21. Fredericksburg, 10-5; 22. La Grange, 13-1; 23. Tyler Chapel Hill, 11-2; 24. Houston Yates, 7-4; 25. Midlothian Heritage, 7-5.

Class 3A

1. Idalou, 12-4; 2. Mount Pleasant Chapel Hill, 14-2; 3. Tuscola Jim Ned, 13-1; 4. Woodville, 10-3; 5. Shallowater, 10-0; 6. Edgewood, 8-3; 7. Franklin, 6-2; 8. Poth, 5-2; 9. Wall, 7-3), 1-0; 10. Canadian, 8-3; 11. Howe, 10-3; 12. Bells, 8-2; 13. Pottsboro, 12-3; 14. Brock, 7-5; 15. Cisco, 5-4; 16. Slaton, 9-1; 17. Odem, 9-5; 18. Winnsboro, 9-3; 19. Denver City, 7-2; 20. Schulenburg, 6-3; 21. Ponder, 7-7; 22. Grandview, 15-3; 23. Maypearl, 12-3; 24. Mineola, 7-2; 25. Aransas Pass, 6-3.

Class 2A

1. Martins Mill, 14-0; 2. Panhandle, 11-0; 3. Vega, 11-0; 4. Woden, 15-0; 5. Mason, 5-1; 6. Gruver, 10-1; 7. San Saba, 10-1; 8. Wellington, 11-3; 9. Grapeland, 9-4; 10. Muenster, 13-2; 11. Hawkins, 15-0; 12. Era, 7-4; 13. Snook, 6-3; 14. Collinsville, 8-3; 15. Goldthwaite, 7-2; 16. Marlin, 8-2; 17. Haskell, 10-3; 18. Kerens, 7-4; 19. Centerville, 8-2; 20. Alvord, 9-2; 21. Santo, 5-5; 22. Poolville, 6-2; 23. Farwell, 7-4; 24. Tenaha, 6-0; 25. Thorndale, 5-5.

Class 1A

1. Nazareth, 5-5; 2. Dodd City, 13-1; 3. Ropesville, 6-0; 4. Lipan, 12-1; 5. Huckabay, 12-0; 6. Lenorah Grady, 12-3; 7. Ackerly Sands, 11-2; 8. Chireno, 11-4; 9. New Home, 8-2; 10. Rocksprings, 9-1; 11. Eula, 9-3; 12. Whiteface, 6-2; 13. Moulton, 6-3; 14. Blackwell, 8-3; 15. La Rue La Poynor, 10-2), 1-0; 16. Saltillo, 11-6; 17. Hermleigh, 10-4; 18. Westbrook, 9-4; 19. Lorenzo, 8-1; 20. Slidell, 7-2; 21. Morton, 9-2; 22. Veribest, 4-2; 23. Brookesmith, 10-3; 24. Tilden McMullen County, 8-2; 25. Abbott, 4-0.

GIRLS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Houston The Village School, 17-1; 2. Plano John Paul II, 10-4; 3. Dallas Bishop Lynch, 13-4; 4. Argyle Liberty Christian, 15-1; 5. FW All Saints Episcopal, 10-0; 6. Plano Prestonwood Christian, 7-7; 7. Houston Kinkaid, 5-7; 8. Concordia Lutheran High School, 11-9; 9. Houston Episcopal High School, 8-1; 10. SA Antonian, 10-12).

TAPPS 5A

1. Mesquite Dallas Christian, 6-7; 2. CC IWA, 9-3; 3. Tyler Grace Community Christian, 4-1; 5. SA Christian, 2-7; 4. FW Christian, 7-3; 8. Austin Regents, 6-4; 7. Brownsville St. Joseph, 4-4; 6. Austin Hyde Park, 12-3; 9. Frisco Legacy Christian Academy, 11-1; 10. Victoria St. Joseph, 9-3.

TAPPS 4A

1. Geneva Boerne, 9-1; 2. Texas School for the Deaf Austin, 7-0; 3. The Woodlands Christian, 8-3; 4. Shelton School Dallas, 5-1; 5. Lubbock Trinity, 0-0; 6. Lutheran North, 4-3; 7. SA Lutheran, 7-6; 8. Schertz John Paul II, 5-4; 9. Hill Country Christian, 5-4; 10. Trinity Christian, 3-3.

TAPPS 3A

1. Midland Christian, 8-0; 2. Rosehill Christian, 7-4; 3. Sacred Heart Catholic Halletsville, 9-3; 4. Round Rock Christian, 8-0; 5. Beaumont LEgacy, 6-4; 6. Marble Falls, 5-1; 7. FW Calvary Christian, 4-3; 8. The Woodlands Legacy Prep, 4-6; 9. FW Lake Country, 0-0; 10. Keystone, 0-2.

TAPPS 2A

1. Lubbock Southcrest, 6-1; 2. Austin Waldorf, 4-0; 3. Muenster Sacred Heart, 7-3; 4. Shiner St. Paul, 1-3; 5. Longview Christian, 7-3; 6. Plano Coram Deo, 4-8; 7. Victoria Faith Academy, 7-3; 8. Lubbock All Saints, 4-4; 9. Conroe Covenant, 3-3; 10. Alpha Omega, 4-5.

TAPPS 1A

1. SA Legacy, 4-1; 2. WF Notre Dame, 3-1; 3. Universal City 1st Baptist, 5-1; 4. Lubbock Kingdom Prep, 3-4; 5. DeSoto Canterbury, 1-1; 6. Alamo Macedonian, 7-2; 7. Palmhurst Faith, 6-2; 8. Kingwood Covenant, 5-5; 9. Longview Christian, 4-3; 10. Longview Trinity, 4-5.

Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

More News

Radar
7 Days