x

TABC high school basketball rankings

9 months 1 week 4 days ago Monday, December 16 2019 Dec 16, 2019 December 16, 2019 2:21 PM December 16, 2019 in Sports - AP - Texas

SUGAR LAND, Texas (AP) - Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Dec. 16:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 8-2; 2. Humble Summer Creek, 11-3; 3. Beaumont United, 13-1; 4. Allen, 12-2; 5. Denton Guyer, 10-2; 6. Humble Atascocita, 13-2; 7. Dickinson, 10-5; 8. Waxahachie, 15-3; 9. Killeen Ellison, 11-4; 10. Austin Westlake, 14-1; 11. Galena Park North Shore, 12-2; 12. Houston Sam Houston, 11-3; 13. Katy Morton Ranch, 10-5; 14. Hurst Bell, 12-2; 15. Fort Bend Travis, 14-2; 16. South Grand Prairie, 10-3; 17. Lewisville, 8-6; 18. Arlington Bowie, 13-3; 19. DeSoto, 6-4; 20. Richardson, 15-2; 21. Los Fresnos, 11-0; 22. Austin Vandegrift, 12-2; 23. Austin Anderson, 11-3; 24. Austin Bowie, 13-1; 25. Lewisville Hebron, 9-5.

Class 5A

1. Lancaster, 11-2; 2. SA Wagner, 12-3; 3. Mansfield Timberview, 11-3; 4. Alvin Shadow Creek, 11-2; 5. Fort Bend Hightower, 13-4; 6. Lewisville The Colony, 14-1; 7. Manvel, 9-5; 8. Port Arthur Memorial, 11-3; 9. FW Wyatt, 8-4; 10. Hutto, 15-1; 11. Manor, 13-3; 12. Red Oak, 9-2; 13. Frisco Independence, 9-3; 14. Burleson Centennial, 10-3; 15. Carrollton Smith, 10-0; 16. Frisco Memorial, 7-3; 17. Sulphur Springs, 11-4; 18. Dallas South Oak Cliff, 10-3; 19. Midlothian, 9-5; 20. FW Brewer, 7-4; 21. Dallas Kimball, 9-3; 22. CC Miller, 11-2; 23. Brownsville Veterans Memorial, 13-2; 24. Austin LBJ, 10-4; 25. EP Andress, 14-3.

Class 4A

1. Houston Yates, 5-4; 2. Dallas Carter, 9-5; 3. Liberty Hill, 9-5; 4. Argyle, 12-0; 5. Dallas Faith Family, 4-10; 6. Decatur, 9-4; 7. FW Dunbar, 5-5; 8. Silsbee, 2-8; 9. Dallas Lincoln, 3-9; 10. La Marque, 13-4; 11. Waco Connally, 3-2; 12. Clint, 9-4; 13. Lubbock Estacado, 8-3; 14. Lamar Fulshear, 6-10; 15. Waxahachie Life, 7-4; 16. Palestine, 9-5; 17. Pleasanton, 14-2; 18. Paris, 10-3; 19. Taylor, 9-4; 20. China Spring, 12-3; 21. Fredericksburg, 14-0; 22. Celina, 9-4; 23. Hudson, 15-0; 24. Dallas Pinkston, 5-10; 25. Sinton, 7-5.

Class 3A

1. Dallas Madison, 2-9; 2. Brock, 12-2; 3. SA Cole, 11-6; 4. Universal City Randolph, 10-2; 5. Crockett, 10-2; 6. Shallowater, 10-2; 7. Coldspring-Oakhurst, 13-1; 8. Peaster, 11-3; 9. Grandview, 5-8; 10. Winnie East Chambers, 7-4; 11. Aransas Pass, 9-6; 12. Santa Rosa, 5-6; 13. Atlanta, 10-3; 14. Abernathy, 4-2; 15. Malakoff, 6-3; 16. Hallettsville, 5-1; 17. Tatum, 6-7; 18. Mineola, 6-6; 19. Childress, 8-4; 20. Commerce, 8-5; 21. CC London, 7-2; 22. Franklin, 9-5; 23. Little River Academy, 7-5; 24. Van Alstyne, 7-5; 25. Diboll, 6-4.

Class 2A

1. Shelbyville, 12-1; 2. Grapeland, 11-0; 3. Martins Mill, 14-0; 4. Hearne, 5-1; 5. Tenaha, 9-3; 6. Muenster, 4-1; 7. Gruver, 7-2; 8. Clarksville, 6-5; 9. Thorndale, 10-1; 10. Floydada, 11-3; 11. San Perlita, 9-2; 12. Post, 0-0; 13. Dallardsville Big Sandy, 12-0; 14. McLeod, 11-1; 15. Flatonia, 8-3; 16. Poolville, 9-4; 17. Stinnett West Texas, 4-2; 18. Wheeler, 4-0; 19. Clarendon, 10-3; 20. Port Aransas, 10-9; 21. San Augustine, 0-0; 22. Stamford, 9-3; 23. Gary, 15-1; 24. Garrison, 10-1; 25. Yorktown, 5-8.

Class 1A

1. Slidell, 9-4; 2. Graford, 13-4; 3. Jayton, 2-0; 4. La Rue La Poynor, 11-0; 5. Oakwood, 1-4; 6. Gail Borden County, 9-0; 7. Paducah, 7-2; 8. Laneville, 6-4; 9. Texline, 8-2; 10. Eula, 12-3; 11. Nazareth, 7-5; 12. Leggett, 12-2; 13. Lipan, 8-4; 14. Neches, 8-6; 15. Mertzon Irion County, 9-0; 16. Waelder, 11-5; 17. Dime Box, 9-2; 18. Moulton, 8-4; 19. Saltillo, 10-3; 20. Rankin, 1-2; 21. Ector, 12-3; 22. Earth Springlake, 9-1; 23. Nordheim, 8-5; 24. Westbrook, 11-5; 25. Rocksprings, 7-3.

BOYS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Plano John Paul II, 19-1; 2. Dallas St. Mark’s, 9-2; 3. Arlington Oakridge, 15-0; 4. Midland Christian, 17-2; 5. Tomball Concordia Lutheran, 16-4; 6. SA Antonian Prep, 16-6; 7. Houston Christian, 13-5; 8. Houston Bellaire Episcopal, 9-5; 9. Houston St. John’s, 11-1; 10. Plano Prestonwood Christian, 11-5.

TAPPS 5A

1. SA TMI Episcopal, 18-0; 2. Frisco Legacy Christian, 14-5; 3. Houston Westbury Christian, 10-6; 4. SA Holy Cross, 11-4; 5. Sugar Land Fort Bend Christian, 9-4; 6. Austin St. Michaels, 1-6; 7. FW Christian, 8-4; 8. CC Incarnate Word, 12-5; 9. Grapevine Faith Christian, 9-6; 10. Tyler Bishop Gorman, 8-7.

TAPPS 4A

1. The Woodlands Christian Academy, 13-3; 2. Lubbock Trinity Christian, 9-6; 3. St. Thomas Episcopal, 6-4; 4. Flower Mound Coram Deo; 5. Arlington Grace Prep, 11-6; 6. Colleyville Covenant, 9-5; 7. Waco Vanguard, 5-4; 8. Austin Texas School for the Deaf, 8-2; 9. Kennedale Fellowship, 6-1; 10. SA Lutheran, 13-3.

TAPPS 3A

1. Dallas Yavneh, 15-3; 2. New Braunfels Christian, 13-8; 3. Marble falls Faith, 7-1; 4. SA Castle Hills, 11-4; 5. Tomball Rosehill Christian, 12-5; 6. Denton Calvary, 6-3; 7. Kerrville Our Lady of the Hills, 4-9; 8. Central Texas Christian School Temple, 3-7; 9. Midland Classical, 8-5; 10. Texoma Christian, 4-5.

TAPPS 2A

1. Huntsville Alpha Omega, 9-3; 2. Austin Waldorf, 12-2; 3. Conroe Covenant, 12-5; 4. Abilene Christian; 5. Lubbock All-Saints, 5-6; 6. Temple Holy Trinity, 10-2; 7. Galveston O’Connell, 13-2; 8. Shiner St. Paul Catholic; 9. Bryan St. Joseph, 6-1; 10. Victoria Faith, 13-3.

TAPPS 1A

1. Lubbock Kingdom Prep, 11-0; 2. Alamo Macedonian, 13-5; 3. Dallas Tyler Street Christian, 4-1; 4. Longview Trinity, 5-2; 5. Baytown Christian, 4-2; 6. Amarillo Holy Cross, 7-3; 7. Kingwood The Covenant, 8-4; 8. Weatherford Christian, 6-4; 9. Houston Southwest Christian, 10-4; 10. Desoto Canterbury Collegiate, 7-7.

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. DeSoto, 13-0; 1. Plano, 15-2; 2. Duncanville, 15-3; 3. Cypress Creek, 16-0; 4. South Grand Prairie, 16-1; 5. Austin Westlake, 15-5; 6. Denton Guyer, 12-2; 7. Cedar Hill, 15-3; 8. Arlington Martin, 15-3; 9. Humble Summer Creek, 11-2; 10. Cypress Ranch, 14-1; 11. Cedar Park Vista Ridge, 14-3; 12. Humble Atascocita, 15-2; 14. Waco Midway, 11-5; 15. Cibolo Steele, 14-6; 16. SA Northside Brandeis, 14-3; 17. Irving MacArthur, 7-4; 18. Hurst Bell, 12-3; 19. Killeen Harker Heights, 17-2; 20. Fort Bend Ridge Point, 9-5; 21. Edinburg, 19-2; 22. Plano East, 10-5; 23. Keller, 14-3; 24. San Marcos, 16-3; 25. Beaumont United, 12-2.

Class 5A

1. Amarillo, 16-0; 2. Fort Bend Hightower, 15-2; 3. Alvin Shadow Creek, 13-2; 4. Denton Braswell, 13-1; 5. Kerrville Tivy, 13-2; 6. Cedar Park, 17-3; 7. Royse City, 12-4; 8. CC Carroll, 15-3; 9. Red Oak, 12-4; 10. CC Veterans Memorial, 17-6; 11. WF Rider, 16-0; 12. Magnolia West, 15-4; 13. Mansfield Timberview, 9-6; 14. CC Tuloso-Midway, 8-3; 15. Boerne Champion, 11-4; 16. Georgetown, 13-6; 17. Waller, 15-0; 18. Montvieu Barbers Hill, 14-3; 18. SA Veterans Memorial, 13-7; 19. Brownsville Veterans, 13-5; 20. Lewisville The Colony, 9-5; 21. Frisco Centennial, 11-5; 22. FW Chisholm Trail, 12-3; 23. Manvel, 8-6; 24. Frisco Liberty, 10-7; 25. Dripping Springs, 14-4.

Class 4A

1. Canyon, 15-1; 2. Argyle, 13-4; 3. Decatur, 15-0; 4. Sour Lake Hardin-Jefferson, 12-6; 5. Glen Rose, 13-4; 6. Beeville Jones, 14-2; 7. Fairfield, 13-2; 8. Brownsboro, 16-4; 9. Sunnyvale, 16-2; 10. Bullard, 17-4; 11. Stephenville, 14-4; 12. El Campo, 14-1; 13. Robstown, 15-0; 14. Bridgeport, 11-2; 15. Hereford, 9-3; 16. Devine, 15-3; 17. San Elizario, 13-2; 18. La Grange, 13-2; 19. Dallas Lincoln, 6-5; 20. Liberty Hill, 9-9; 21. Waco Connally, 11-4; 22. Pleasanton, 11-3; 23. Cuero, 13-3; 24. Tyler Chapel Hill, 13-4; 25. Houston Yates, 8-4.

Class 3A

1. Idalou, 13-4; 2. Mount Pleasant Chapel Hill, 15-2; 3. Shallowater, 15-0; 4. Tuscola Jim Ned, 15-2; 5. Woodville, 12-3; 6. Poth, 10-2; 7. Edgewood, 12-3; 8. Franklin, 7-3; 9. Wall, 9-4; 10. Howe, 11-3; 11. Pottsboro, 13-3; 12. Brock, 12-5; 13. Slaton, 15-1; 14. Canadian, 11-4; 15. Bells, 11-4; 16. Odem, 12-5; 17. Ponder, 9-7; 18. Winnsboro, 11-4; 18. Grandview, 16-3; 19. Schulenburg, 11-4; 19. Maypearl, 12-4; 20. Denver City, 9-3; 23. Mineola, 13-4; 24. Aransas Pass, 10-4; 25. Bishop, 12-2.

Class 2A

1. Martins Mill, 16-0; 2. Panhandle, 14-1; 3. Vega, 16-0; 4. Woden, 19-0; 5. Gruver, 12-1; 6. Mason, 10-2; 7. San Saba, 16-1; 8. Wellington, 13-3; 9. Grapeland, 13-4; 10. Muenster, 17-3; 11. Hawkins, 16-0; 12. Era, 11-4; 13. Snook, 12-3; 14. Collinsville, 11-3; 15. Marlin, 8-2; 16. Haskell, 11-3; 17. Centerville, 9-2; 18. Alvord, 11-3; 19. Santo, 10-5; 20. Goldthwaite, 12-3; 21. Poolville, 9-2; 22. Thorndale, 6-6; 23. Kerens, 7-6; 24. Falls City, 11-4; 25. Douglass, 6-1.

Class 1A

1. Nazareth, 9-7; 2. Dodd City, 15-1; 3. Lipan, 12-2; 4. Huckabay, 14-0; 5. Lenorah Grady, 15-3; 6. Ropesville, 10-0; 7. Whiteface, 9-3; 8. Moulton, 10-4; 9. La Rue La Poynor, 14-2; 10. New Home, 12-3; 11. Rocksprings, 13-3; 12. Eula, 13-4; 13. Ackerly Sands, 12-3; 14. Chireno, 15-6; 15. Hermleigh, 11-5; 16. Blackwell, 13-4; 17. Saltillo, 12-7; 18. Westbrook, 12-5; 19. Slidell, 11-3; 20. Morton, 11-2; 21. Brookesmith, 12-3; 22. Lorenzo, 8-1; 23. Tilden McMu County, 10-2; 24. Veribest, 9-5; 25. Abbott, 9-0.

GIRLS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Houston The Village, 19-1; 2. Plano John Paul II, 17-3; 3. Argyle Liberty Christian, 19-1; 4. Dallas Bishop Lynch, 13-6; 5. FW All Saints Episcopal, 15-0; 6. Plano Prestonwood Christian, 8-8; 7. Houston Episcopal, 10-3; 8. Concordia Lutheran, 16-9; 9. Houston Kinkaid, 7-7; 10. Houston St. Agnes, 9-8.

TAPPS 5A

1. Mesquite Dallas Christian, 6-7; 2. CC IWA, 9-3; 3. Tyler Grace Community Christian, 4-1; 4. SA Christian, 2-7; 5. FW Christian, 7-3; 6. Austin Regents, 6-4; 7. Brownsville St. Joseph, 4-4; 8. Austin Hyde Park, 12-3; 9. Frisco Legacy Christian, 11-1; 10. Victoria St. Joseph, 9-3.

TAPPS 4A

1. Austin Texas School for the Deaf, 15-0; 2. Boerne Geneva School, 10-1; 3. The Woodlands Christian, 9-4; 4. Waco Reicher, 10-8; 5. Dallas Shelton, 5-1; 6. Lubbock Trinity Christian; 7. Houston Lutheran North, 4-4; 8. SA Lutheran HS, 10-6; 9. Schertz John Paul II Catholic, 6-6; 10. Kennedale Fellowship, 11-1.

TAPPS 3A

1. Midland Classical, 12-3; 2. Tomball Rosehill Christian, 10-5; 3. Halletsville Sacred Heart Catholic, 10-3; 4. Round Rock Christian, 9-0; 5. Beaumont Legacy Christian, 7-5; 6. Marble Falls Faith, 9-1; 7. The Woodlands Legacy Prep, 7-7; 8. Sherman Texoma Christian, 10-4; 9. FW Lake Country Christian;10. FW Calvary Christian, 4-6.

TAPPS 2A

1. Lubbock Southcrest, 6-1; 2. Austin Waldorf, 6-0; 3. Muenster Sacred Heart, 7-3; 4. Shiner St. Paul, 4-3; 5. Longview Christian Heritage, 11-5; 6. Plano Coram Deo, 4-8; 7. Bethesda Christian, 7-3; 8. Victoria Faith, 9-7; 9. Allen Academy, 3-1; 10. Conroe Covenant, 4-4.

TAPPS 1A

1. SA Legacy, 6-1; 2. Universal City 1st Baptist, 6-1; 3. Lubbock Kingdom Prep, 6-4; 4. WF Notre Dame, 4-2; 5. Alamo Macedonian, 8-4; 6. Palmhurst Faith, 7-3; 7. Kingwood Covenant, 6-6; 8. Longview Christian, 5-5; 9. Longview Trinity, 6-5; 10. Edinburg Harvest, 7-1.

Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

More News

Radar
7 Days